Проектуючи будь-яку житлову будову, архітектори особливу увагу приділяють даху, оскільки вона виконує не одну, а відразу декілька функцій, залежно від її конструктивних особливостей. Треба сказати, що далеко не усіх майбутніх домовласників задовольняє звичайний двоскатний дах, хоча її можна назвати найнадійнішою, оскільки вона має всього дві скатні площини і один стик між ними.

Багатьох притягають складніші конструкції, які додають будові особливу привабливість і оригінальність. Інші, більше практичні домовласники, віддають перевагу мансардним конструкціям, які одночасно здатні виконувати роль покрівлі і другого поверху.

Основою будь-якого даху є індивідуальна кроквяна система, що має свої конструктивні особливості. Зробити вибір потрібного каркаса даху буде значно простіший, якщо заздалегідь розібратися які ж види і схеми кроквяних систем використовуються у будівельній практиці. Після отримання подібної інформації стане зрозуміліше, наскільки складні такі конструкції в монтажі. Особливо це важливо знати, якщо каркас для даху передбачається зводити самостійно.

При облаштуванні скатних конструкцій дахів, кроквяна система є каркасом для покриття і для утримання матеріалів "покрівельного пирога". При грамотному монтажі каркасної конструкції створюватимуться необхідні умови для правильної "роботи" утеплених і неутеплених типів кровель, що захищають стіни і внутрішній простір будинку від різних атмосферних дій.

Покрівельна конструкція також завжди є завершальним архітектурним елементом екстер'єрного оформлення будови, своїм видом підтримуючи його стилістичний напрям. Проте, конструктивні особливості кроквяних систем в першу чергу повинні відповідати вимогам міцності і надійності, яким повинен відповідати дах, і лише потім вже - естетичним критеріям.

Каркас кроквяної системи формує конфігурацію і кут нахилу даху. Ці параметри багато в чому залежать від природних чинників, характерних для конкретного регіону, а також від бажання і можливостей домовласника :

  • Кількість опадів в різні періоди року.
  • Напрям і середня швидкість вітру в місцевості, де зводитиметься будова.
  • Плани по застосуванню простору під дахом - облаштування в нім житлових або нежитлових приміщень, або ж використання його лише в якості повітряного прошарку для термоізоляції розташованих нижче приміщень.
  • Різновид планованого матеріалу покрівельного покриття.
  • Фінансові можливості домовласника.

Атмосферні опади і сила потоків вітру дають дуже чутливе навантаження на будову покрівлі. Наприклад, в регіонах з щедрими снігопадами не варто вибирати кроквяну систему з невеликим кутом нахилу скатів, оскільки снігові маси затримуватимуться на їх поверхні, що може привести до деформації каркаса або покрівельного покриття або до протікань.

Якщо ж місцевість, де робитиметься будівництво, славиться своїми вітрами, то краще вибирати конструкцію з невеликим ухилом ската, щоб різкі пориви, що трапляються, не зірвали окремих елементів даху і покрівлі.



До основних елементів кроквяної системи скатного даху відносяться:

  1. Деталі і вузли кроквяних систем
  2. Кроквяні ноги, що формують скати покрівлі.
  3. Мауэрлат - дерев'яний брус, що закріплюється на стінах будинку і служить для фіксації на нім нижньої частини кроквяних ніг.
  4. Коник - це стик каркасів двох скатів. Він зазвичай є найвищою горизонтальною лінією даху і служить опорою, на якій закріплюються крокви. Коник може бути сформований кроквами, скріпленими між собою під певним кутом або ж зафіксованими на коньковой дошці (прогоні).
  5. Обрешетування - це рейки або брус, що монтуються на крокви з певним кроком і служать основою для настилу вибраного покрівельного матеріалу.
  6. Підпірні елементи, до яких можна віднести лежні, прогони, стойки, підкоси, стягування і інші деталі, використовуються для підвищення жорсткості кроквяних ніг, підтримки коника, зв'язування окремих деталей в загальну конструкцію.

В першу чергу варто розглянути базові види кроквяних систем відносно розташування стін будинку, які застосовуються в усіх конструкціях дахів. Базові варіанти розділяють на наслонну, висячу, а також комбіновану, тобто що включає у свою конструкцію елементи і першого, і другого типу систем.


У будівлях, де передбачені внутрішні стіни, що несуть, частіше встановлюється наслонная кроквяна система. Монтувати її набагато простіше, ніж висячу, оскільки внутрішні стіни, що несуть, забезпечують для її елементів надійну опору, а крім того, для цієї конструкції знадобиться менша кількість матеріалів.

Для крокв в цій системі визначальною опорною точкою є коньковая дошка, на якій вони і закріплюються.

Висяча кроквяна система монтується у будовах, де відсутні капітальні перегородки усередині будівлі, а відстань між бічними стінами, що несуть, варіюється від 6 до 11 м і більше. В цьому випадку конструкція даху повністю спирається на стіни, що несуть, і дає на них високе навантаження розпору. Тому, що дещо ослабити напругу, використовуються додаткові скріплюючі горизонтальні елементи, якими стягуються кроквяні пари, - ці деталі конструкції називають ригелями або затягуваннями.


Форми дахів і їх кроквяні системи

Дахи можуть мати один або декілька скатів, сполучених різними способами. Кожна з конструкцій формується індивідуальною каркасною системою, головними елементами в якій є крокви.

Так, залежно від конкретних умов, від типу і архітектурних особливостей будівлі застосовуються наступні конструкції дахів :

  • Односхилий дах.
  • Плоский дах.
  • Двосхила конструкція.
  • Вальмовий (чотирьохскатний) дах.
  • Полувальмовий дах.
  • Багатощипцевий дах.
  • Шатровий дах.
  • Ламаний або мансардний дах.

Всі вище представлені варіанти дахів можуть бути встановлені на дерев'яні, цегляні, зведені з інших матеріалів будови.




Вибираючи кроквяну систему для того або іншої будівлі, треба визначитися з декількома чинниками:

  1. Заздалегідь вирішується, чи розташовуватимуться в горищному просторі господарські або житлові приміщення. Якщо вони плануються, то краще вибирати двосхилий або ламаний мансардний дах, але іноді вони можуть бути організовані і під вальмовой або односхилою конструкцією.
  2. Залежно від внутрішньої конструкції будинку, тобто наявності внутрішніх перегородок, що несуть, вибирається наслонная або висяча система.
  3. Окрім цього, враховується кількість секторів будинку, що виділяються. Якщо їх декілька, то визначаються конструкції дахів для кожного з них.
  4. Має бути ясність з типом покрівельного матеріалу, яким планується покривати дах, оскільки від нього теж залежить вибір конструкції кроквяної системи.
  5. Обов'язково треба передбачити кліматичні особливості регіону - вітрове і снігове навантаження на дах.
  6. Слід визначити правильне розташування будинку відносно переважаючої рози вітрів.
  7. І нарешті, необхідно розрахувати свої фінансові можливості, прикинувши необхідну кількість матеріалів і їх вартість.

Якщо немає досвіду в проектуванні і розрахунку кроквяних систем, то кращим виходом стане звернення по допомогу до фахівців, які запропонують різні варіанти дахів і допоможуть зробити усі розрахунки.